5.10.2009 г.
Простотия до шия
или кратък преглед на международното и вътрешното „положение“ :) в началото на седмицата...
Отмина поредната демократична процедура по изборите в прародината на демокрацията - Гърция. Резултатите са ясни, пътищата, по които се стигна до тях - също. Пиша това за нашите политикани от кръчми и блогове до мастите „анализатори“ в медиите, които се напъваха всячески да донесат в шепички от десет извора вода в подкрепа на тезата, че само "десните" могли да ни „оправят“ и „извадят“ от кризата. Доста простичък подход. Моят е още по-прост: няма разлика между десни и леви, центристи и тем подобни. Всичките се стремят към власт за лична изгода. Разликата е единствено в това как го правят, но това е въпрос на семейни натрупвания, жизнен опит, лична култура и т.н. В този смисъл се питам, а защо всички демократи от всякакъв род, вид и цвят са против централизираното и/или пирамидалното управление*? Отговорът, поне за мен, отново е простичък. Демокрацията разширява обхвата на полителита и дава възможност на повече лапачи да отръфат от баницата и то на смени, обикновено от четири години. Другото е словесни гарнитури и петифури за подслаждане докато ни „оправят“ за поколения напред... Разбира се, тук могат да се дадат много отрицателни примери с управлението на разни династии или диктатори, при които - на пръв поглед, е било доста по-лошо за „народа“, но има и лъч надежда - нали за това сме „сапиенси“, да се учим от грешките си :).
Друго интересно събитие от започващата седмица е интервюто на Ц.Ц. пред 24 часа. Разбира се, основно внимание се обръща на цветановите неволи с ДАНС, и по-скоро с тези, които го ръководят. Според мен, това са вътрешни закачки от ченгеджийницата, но пък дават основание за локуми, хляб и зрелища. Какво повече да искаме! Все пак, направих си труда да прочета написаното до край и намерих интересна информация.
Въпрос: „- Може би от САЩ, откъдето сега се завърнахте, ще вземете някои практики срещу незаконно придобитото имущество и прането на пари?“
Отговор: „- Ще се възползваме от добрите практики на правоохранителните агенции на САЩ. Ще проведем обучение у нас и на територията на американските агенции за колегите ни от цялата страна. Това ще доведе до по-добро познаване и резултати от съвместната ни работа за годините напред. Ще имаме въъзможност да се възползваме от техните практики. Например един наръчник за корупцията на ФБР, в който са дадени основните параметри за корупционните практики, прилагани в изпълнителната власт. На първо място са обществените поръчки. Изпълнителната власт е голям длъжник на държавата и на обществото. Защото в голямата си част злоупотребите на предишните управляващи формално са законни. Имаме проведена обществена поръчка, спазена е цялата процедура. Но цените и контролът, упражняван за изпълнението на поръчката не съответстват на парите, които е дал българският данъкоплатец. Защото корупцията е в изпълнителната власт. Затова ще преведем наръчника на ФБР и той ще се ползва в учебния процес по фалшивите пари, трафика на хора, корупцията, отнемането на незаконно придобитото имущество. Сега с германски и френски експерти разработваме стратегия на правителството срещу корупцията и организираната престъпност, която ще представим през ноември.“
Е, успокоих се, няма начин да не стане. Щом на такова „ниво“ има разбиране от кой да се учим, бъдещето зарозовява все повече. Все пак, не мога да не се запитам: а защо точно от САЩ ще се учим?! Може би, защото те са недостижима световна сила в корупцията, далаверите и общо в престъпните „практики“?! Заради това ще е! При тях всичко е „най“, сигурно и учебниците са им такива. Надявам се само Ц.Ц. да е взел читанки от типа "step by step" или "for dummies", че като се има пред вид нивото на повечето наши преводачи...
* Мисля, че е грешка този вид управление да се свързва непременно с династични или тиранични/диктаторски режими. Имам пред вид управление на научна основа, което използва съвременните постижения на технологиите.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар