10.05.2009 г.
Поводи за размисъл ІІ
ІІ.
Българите зад граница. Колко са и какви са?
Много и всякакви – както българите в България.
Все по-активно се говори за тяхното гласуване и възможностите, които имат за това.
Безспорно - и според закона, и според морала, всеки български гражданин има право да вземе участие в изборите. Трябва да му се осигурят възможности за това и правата му да бъдат защитени.
Какво мисля за българите с двойно гражданство? Тук, естествено, ще стане основно въпрос за българските граждани в Турция, които са и турски граждани. За възродителният процес не искам да споменавам. Той толкова бе политизиран, митологизиран и демонизиран, че каквото и да се напише все ще е вярно. Известно е, че на тези хора им бе дадено двойно гражданство по политически причини. Известно е, това „мъдро“ решение до какви отклонения води в българския политически живот. Трябва да се намери, отново политическо, решение на този проблем и тези граждани на друга държава да нямат право да гласуват в български избори. Това трябваше да се случи до сега, но... ако започна да пиша за това, което е трябвало да се случи в България през последните години от google ще ми изтрият блога за спам...
Разбира се, има българи с двойно гражданство, получено по други причини и те трябва да могат да упражнят правото си на глас.
Тук искам да вмъкна и един друг проблем. Българите зад граница направиха своя партия, която да защитава правата им. Май има и още партии, но при нас никога не се знае... До тук – добре! Хората за това се обединяват в партии за да защитават интересите си. Не ми хареса друго. Председателя на партията или някой активист – не чух добре, постави въпроса за проблемите на българите, които са се върнали или щели да се върнат в България заради икономическата криза. Та на тези същите държавата, т.е. ние , трябва да им осигурим всички социални придобивки, които те са загубили, работейки в чужбина, най-често без договор или нелегално пребивавайки там. Явно те са решили да поставят древният проблем директно. Вместо „Ако си поискам, ще ли ми дадеш?“, направо казват: „Дай!“.
Може би, ако същия се бе изтъпанил и казал: „Членове на нашата партия с част от трудно спечелените си пари изградиха чешма, ремонтираха читалището, училището, болницата и т.н. в родната си махала, село, град, квартал...“ този „зов“ можеше да хване дикиш. Може и да има такива, но не съм чул да е масова практика. Всеки знае как се формират социалните разходи, така че „Какви пет лева?!“.
Защо се повдигат въобще подобни въпроси и хората се вкарват в образа на страдалци?!
Били изгонени от родината си от глад. Да бе! В България живеят над 7 милиона. Има и гладни, но има за хляба, има и за козунак, а някои хапват и вита баница всеки ден...
Използват ги като плашило – 250 000 българи щели да се завърнат вследствие на кризата. Тук няма ли криза, що ли? Да, ама като се изцепиш така по медиите, който трябва се сеща и вече се върти пазарлъка, за кой да бъдат призовани да гласуват тези хора. Така техните лидери ще ги продадат за местенца в парламента, а те – ако са толкова наивни да вярват на искания и обещания, които ще бъдат забравени още в „изборната нощ“, да гласуват... Ако искат и по два пъти!
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
За използването та тези хора си прав. Те са различни, имат различни интереси и говоренето на който и да е от тяхно име е демагогия.Май вече престанахме да ги броим.
ОтговорИзтриванеспоред мене мита за връщането е стара боза. по едно време едни 'ора май поАрчихА едни пари да пътуват из Европа и да "привличат" нашите хора. просто разход.
ОтговорИзтриванеа това сега е някаква нова димка.
Голяма част от тези хора са били наистина принудени да го направят, по различни причини... аз лично познавам доста, друг е въпроса, дали политиците имат право да спекулират с тях преди изборите, защото само в предизборни кампании се сещат за тях...
ОтговорИзтриванеДвойното гражданство съм съгласен, трябва да бъде причина за ограничаването правото на глас . Все още се очудвам на българи които не им пука за техните сънародници в чужбина и за техните права. Това е начина на мислене който разделя народите на такива които ще са история в бъдеще и такива които ще творят история. Дали някой ще се опита да ги използва за свои цели не е истински въпрос, ако гласовете им имат истинска стойност досегашната българска политика и особено в частта в която дипломат е по традиция топло местенце за "парашутисти" ще отмине в миналото. Това което никой не се сеща да се запита е " Защо този дето си търси хляба по-белия свят, ще му пука за хората в родината на които никога не им е пукало за него?". Това което съсипва родината е не малцината мошенници , а тези които цял живот казват "защо аз ?".
ОтговорИзтриванеКогато те станат мнозинство и господ дига ръце.
Владимир Иванов (krizt),
ОтговорИзтриванеТези, на които изпращаха пари ги броят и то здраво...
Aria,
ОтговорИзтриванеСтара, но и мътна боза, с която можеш да се шмугнеш в парламента, пък после... ние си знаем!
Валентин Михалев,
ОтговорИзтриванеПравата на политиците не са големи. Присвоените от тях права преминават всяка законова и морална норма, но за това сме виновни само ние - и гласуващи, и негласуващи.